Boldog otthon, boldog gyermek

A Mosolykulcs központ (mosolykulcs.hu) egy olyan budapesti intézmény, amelynek fő célja, hogy a gyermekek fejlődését a lehető legszakszerűbb módon támogassa. Olyan módokon, ahogy otthonunkban, hétköznapi szülőként nem biztos, hogy mindig lehetőségünk lesz. A központ különböző területekre fókuszáló, komplex megközelítést alkalmaz, legyen szó akár mozgásfejlesztésről, a baba kúszás egészséges kialakulásától kezdve, továbbá TSMT tornáról, gyermek logopédiáról, kommunikációs és szociális képességek fejlesztéséről, iskola előkészítésről. A Mosolykulcs erőssége abban rejlik, hogy a fejlesztő szakemberek – gyógytornászok, pedagógusok, logopédusok, pszichológusok – összehangoltan, egymással együttműködve dolgoznak annak érdekében, hogy a gyermekek a lehető legoptimálisabb fejlődési pályán haladjanak előre. A hely névválasztása sem véletlen: a “Mosolykulcs” kifejezi azt a derűt, vidámságot és kreatív támogató légkört. Olyan légkört, amit otthonunkban is szeretnénk, de ha váratlan dolgok ezt megnehezítik, akkor érdemes szakszerű segítséget igénybe venni.

A kisgyermekek fejlődésének egyik kulcsterülete a mozgás. Az első év során a babák különböző mozgásfejlődési mérföldköveken mennek keresztül: fejfordítás, hason fekve történő fejmegtartás, majd a megfordulás, később a kúszás, mászás, felülés, felállás, és végül a járás. Ezek a szakaszok mind fontosak, és szoros kapcsolatban állnak a gyermekek idegrendszeri érésével is. Továbbá az izomzatuk megerősödésével, valamint a külvilágról szerzett tapasztalataik bővülésével. A Mosolykulcs Fejlesztőház egyik önmagára rótt feladata az, hogy segítsen a szülőknek és a gyermekeknek e folyamat harmonikus megvalósításában, illetve támogassa őket, ha valamilyen eltérés, lassulás vagy nehézség adódik.

A “baba kúszás”, mint fejlesztési téma, kiemelten fontos az első életévben. A kúszás az a mozgásforma, amelynek során a baba a földön hason fekve, karja és lába felváltott használatával és a törzs enyhe oldalirányú mozgásával előrehalad. Ennek elsajátítása során a gyermek mozgáskoordinációja, izomzata, testi és mentális sémái jelentősen fejlődnek. Bár a kúszás természetes része a fejlődésnek, nem minden gyermek sajátítja el ugyanolyan könnyen vagy ugyanolyan formában.

Ha bármiről azt tapasztaljuk, hogy gyermekünk esetében nem szokványos, na ekkor forduljunk segítségért, mert ezek a dolgok ilyenkor még bőven behozhatók. A Mosolykulcs központ szakemberei ugyanis éppen arra képzettek, hogy ezen a területen is segítséget nyújtsanak: felmérik a gyermek mozgásfejlődési állapotát, kicsit idősebb korban is, tanácsot adnak a szülőknek a megfelelő gyakorlásra és környezet kialakítására, illetve speciális fejlesztő tornákat, TSMT (Tervezett Szenzomotoros Tréning) foglalkozásokat vezetnek, amelyekkel korrigálhatóak, segíthetőek ezek a kisebb-nagyobb problémák.

Az ilyen foglalkozások során a szakember például speciális eszközöket, színes játékokat, puha alátéteket, akadálypályákat használ annak érdekében, hogy a baba érdeklődését felkeltse a mozgás iránt. A mozgásra motivált gyermek könnyebben és örömmel próbálkozik, ez pedig kulcsfontosságú a fejlődés természetes menetében. A kúszás során a gyermek megtanulja a két testfél összehangolt működését, javul az izomtónusa, fejlődik a kar-láb koordinációja, és erősödik a nyak-, hát- és hasizomzata, ami az ülést, később a mászást, majd a járást is megkönnyítheti.

Fontos hangsúlyozni, hogy a fejlesztés nem csupán abban áll, hogy a gyermek testileg ügyesebb lesz. A mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll az idegrendszeri érési folyamatokkal, a kognitív képességekkel is. A kúszó baba is már feltérképezi a környezetét, egyre nagyobb teret hódít meg maga körül, tapintással, szaglással, látással és hallással is egyre több inger éri. A szülők számára tehát rendkívül előnyös, ha szakértő segítséget kérnek, amennyiben bizonytalanok a gyermek fejlődésében, vagy úgy érzik, valami nem úgy alakul, mint szeretnék. Hiszen a korai beavatkozás, a megfelelő irányú támogatás sok későbbi nehézséget, frusztrációt és önbizalomhiányt is megelőzhet.

A Mosolykulcs Fejlesztőház nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a szülő és a fejlesztő szakember szorosan együttműködjön. A szakértők a szülőkkel karöltve derítik fel, mire van szüksége a gyermeknek, mi a legjobb megoldás, és milyen gyakorlatokat érdemes otthon is végezni. Ennek nagy előnye, hogy a fejlődés nem csak a központban, a foglalkozások ideje alatt zajlik, hanem a mindennapok részévé válik. Ha például a baba kúszás lassabban fejlődik a vártnál, a szakember megmutatja, hogyan lehet a babát motiválni, milyen játékokkal érdemes stimulálni, vagy hogyan érdemes előkészíteni a teret a lakásban, hogy a kicsi szívesen és biztonsággal mozoghasson. A szülők így nem maradnak magukra a feladattal, és folyamatos szakmai támogatást kapnak, ami csökkenti a szorongásukat, növeli a magabiztosságukat, s ezzel együtt javítja a gyermekkel való kapcsolatot is.

A szakértői segítség igénybevétele tehát nem a szülők alkalmatlanságát, hanem éppen a felelősségteljes, körültekintő gondoskodást tükrözi. A modern szülő tudja, hogy a fejlődés összetett folyamat, és nem szégyen segítséget kérni. Sőt, a mai világban, ahol rengeteg információ kering az interneten, ahol sokszor ellentmondásos tanácsokkal találkozhatnak a szülők, különösen fontos, hogy legyen egy stabil, szakmailag megalapozott forrásuk, ahová bizalommal fordulhatnak. A Mosolykulcs központ pedig pontosan ezt kínálja: egy támogató, biztonságos környezetet, ahol a szülő kérdezhet, visszajelezhet, és valódi válaszokat kaphat.

A szülők által igénybe vett szakértői segítség hosszú távon is kifizetődő. Ha a gyermek mozgásfejlődése időben és megfelelő módon támogatást kap, kisebb az esélye a későbbi mozgáskoordinációs zavaroknak, testtartási problémáknak, mozgásszegény életmódnak. A korai tapasztalatok és a sikerélmények növelik a gyermek önbizalmát, ami a későbbi életkorokban a tanulási folyamatokra, a társas kapcsolatokra és az általános jóllétre is pozitív hatást gyakorol. Ugyanígy, ha a beszédfejlődéssel, szociális kommunikációval vagy bármely más területtel kapcsolatban felmerülő nehézségek is időben kezelésre kerülnek, a gyermek sokkal nagyobb eséllyel válik kiegyensúlyozott, magabiztos felnőtté.

A Mosolykulcs Fejlesztőházban azonban nem pusztán a gyermek, hanem a család is fontos szereplő. A szülőknek a szakértői konzultációk, a visszajelzések lehetőséget adnak a bizonytalanságaik tisztázására, az esetleges tévhitek, félelmek eloszlatására. Az itt dolgozó szakemberek tisztában vannak azzal, hogy a szülők szeretnék a legjobbat gyermekeiknek, és nem ritkán éppen emiatt vesztenek bele az információk áradatába. A központban olyan rendszeres kontrollokra is van lehetőség, ahol nyomon követik a gyermek fejlődését, és ha szükséges, finomhangolják a gyakorlatokat, fejlesztési stratégiákat. Ez a folyamatos figyelem és gondoskodás megnyugtató a szülőknek is, hiszen tudják, hogy nem maradnak magukra, és a szakemberek a gyermek egész fejlődési útját figyelemmel kísérik.

Nem szabad elfelejtenünk, hogy minden gyermek egyedi. Van, aki könnyedén, szinte magától kúszni kezd a hatodik hónap körül, míg mások csak jóval később és segítséggel jutnak el ugyanide. A Mosolykulcs Fejlesztőház szakemberei nem sablonokban gondolkodnak, hanem egyéni megoldásokat kínálnak. Ez különösen lényeges, hiszen a gyermek fejlődésének üteme sokszor örökletes adottságok, személyiségjegyek, szociális és környezeti hatások összjátékától függ!

A jól megszervezett, szakértői irányítással végzett mozgásfejlesztés és a korai beavatkozás biztosítja, hogy a gyermek stabil alapokra építve, sikeresen juthasson el a következő fejlődési szakaszokig, legyen szó akár a mászásról, a felállásról, később pedig a magabiztos járásról és a bonyolultabb fizikai és mentális kihívások leküzdéséről. Ez a tudatos, támogató megközelítés segíti elő, hogy a gyermek – és vele együtt a család – a lehető legtöbb örömmel, bizalommal és kiegyensúlyozottsággal élje meg az első életév különleges időszakait.